Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Současné školství je mrtvé. Reformujme ho.

Když jsem byl malý, bývaly na podzim husté ranní mlhy, kdy bylo vidět sotva na pár kroků. Na cestě do školy jsem si představoval, že z té mlhy se ta strašlivá obludná školní budova nakonec nevynoří. Prostě ji mlha pohltí. Navždy. A já budu moct jít domu a věnovat se tomu, co mě baví.

Bohužel tahle představa se nikdy nenaplnila a já do škol chodil celých dvacet let. S odstupem času jsem si začal klást otázku, co mi vlastně jednotlivé školské stupně daly? Co dobrého jsem se tam naučil, a co z toho jsem skutečně použil ve svém dospělém životě? Postupně jsem si začal uvědomovat, že dobrého jen pomálu. Zato obecně jsme si všichni odnášeli mnoho neužitečných neuróz, pocitů neschopnosti, ponížení či zbytečnosti o řadě fóbií nemluvě.
Děti milují nové informace. Chtějí se dozvídat nové věci, učit se novým činnostem. Ale škola je to odnaučí. Systém represí, což jsou známky a poznámky, případně nejrůznější tresty v podobě dalšího domácího úkolu nebo znemožňování ze strany učitele, v nich poměrně rychle vypěstuje odpor k jakýmkoliv formám vzdělání. Takže největší devizou je, že se nakonec naučí nějak proplouvat, aby na přijatelný výsledek vynaložili co nejméně energie. A hlavně, aby nebyly moc na očích.
Chtělo by to změnu. Ale potíž je v tom, že nikdo neví, co to změna znamená. Jak zamést a uhladit to, co nefunguje? Kam schovat všechny ty bubáky, kteří se nastřádali v systému od dob Marie Terezie a které rozmnožila moderní, modernější a nejmodernější byrokracie? Díky strachu, že změnou se něco zásadně pokazí, jsou jakékoliv reformátorské pokusy za dlouhá desetiletí jen lakováním a parfémováním mrtvoly.
Všichni jsme svědky neustálých pokusů změnit „cosi“, aby to vypadalo jako „hodně veliké“. Devítiletky vystřídají osmiletky, aby se pak zase vrátilo devět tříd základní školy. Děti přežily množinový systém, aby ho pak další zase opustily. Čeština má také své drobné odbočky. A všechno tohle se za desítky let vždy nazývalo reformou.
Nejvýraznější snahou o změnu jsou k nám dovezené jiné vzdělávací systémy, které staví na moderních přístupech k výuce jako Montessori či Waldorfské školy. Jenže stejně nakonec naráží na státem stanovené vzdělávací osnovy. Navíc státní správa má stále tendenci všechny jiné formy vzdělávání zakázat. Nebo alespoň jakýmkoliv způsobem znemožnit jejich fungování. Příkladem jsou třeba lesní školky. Takže tak jako tak se musíte učit vlastně to samé. Všichni reformátoři vůbec nepochopili, co je ve skutečnosti úkolem reformátora.
Myslím, že zásadní změnou by mělo být, že dětem by se ve škole mělo líbit. Spisovatele Eduarda Štorcha známe především jako autora dětské dobrodružné literatury a jeho Lovce mamutů si snad pamatuje, alespoň ze školní povinné četby, každý. Málokdo ví, že byl významným školským reformátorem. Založil svou školu, kde se děti vzdělávaly zcela jiným způsobem než bylo do té doby zvykem ve všech prvorepublikových školách. Jeho „Dětská farma“ na Libeňském ostrově, byla mezi dětmi tak oblíbená, že na ně neplatila pohrůžka, že zůstanou po škole, ale že půjdou domů. Jak myslíte, že dopadl. Úřady jeho činnost nakonec zakázaly.
Nejradikálnějším pojetím reformy vzdělání byl projekt Summerhill v Anglii. Zakladatel a ředitel vycházel z předpokladu, že děti potřebují především lásku a podporu. Proto je nikdo nenutil učit se. A někteřé děti, deprimované z předchozích škol se neučili třeba dva roky a nikdo je do toho nenutil. Důvěra v takové žáky s nimi nakonec dělala divy. Rozvíjela se přirozená touha po poznání. Pojetí demokracie pak došlo tak daleko, že kolektivní rozhodnutí na kterém se podílely i děti, musel respektovat i sám ředitel. I když se mu to mnohdy nelíbilo. Zdá se vám to jako příliš novátorské a zbytečně pokrokové? Ale kdeže. Summerhil byl založen v roce 1921 a funguje dodnes.
Třeba v Německu existuje řada škol Neue Schule inspirovaných právě Summerhillem, kde si třeba žáci vybírají výuku podle toho, jak je dokáže vyučující zaujmout. Pokud je nezaujme, končí. Z našeho pohledu si tam děti dělají co chtějí, ale všichni tam chodí rádi. Žádné represe, ponižování, nesmyslné domácí úkoly, poznámky. Jenže kde tedy začít? Jak změnit výuku? Co vypustit a co ponechat?
Vraťme se k pojmu reforma. Pochopíme-li význam spojení dvou slov re-forma, všechno nám třeba začne být jasnější. RE-FORMA je tedy „návrat k původní formě“. A tady bychom měli začít. Vrátit se k tomu, co bylo na samém počátku vzdělávání. Zapomeňme na chvíli na všechny představy a zkušenosti ze svého vlastního života. Odhoďme stranou všechny svoje „ale“, všechny plané obavy „co bude…“. Když takhle nemáme před sebou nic, ale vůbec nic, můžeme si říci, co všechno potřebujeme k tomu, abychom obstáli v životě. Co z toho, co jste se v životě učili používáte velmi často nebo denně?
Inspirujme se konceptem Unschoolingu – nevzdělávání. Dítě na základní škole potřebuje rozvíjet své talenty a touhu získávat nové informace. Měli bychom je tedy s láskou podporovat ve všem, co je baví. Zahodit známkování, které stejně nic neříká o jejich opravdovém potenciálu. Číst psát a počítat se naučí samy s naší minimální podporou. Měli bychom je vést k tomu, aby se uměly srozumitelně vyjadřovat. Ukazovat jim, jak svět, příroda a lidská společnost funguje. Být jim průvodci, ne mentory. Co si z toho zapamatují a co je skutečně zaujme, bychom měli nechal na nich. To, co je bavit nebude, jim nevyčítat a hlavně jim to nevnucovat. A být jim příkladem. Protože tak, jak se chováme my k nim a mezi sebou, budou se chovat, až vyrostou, i ony. Jaké vztahy vytváříme, takové vztahy budou mít.
Všechny možné větné rozbory, historii, chemické vzorce a sloučeniny, odmocniny, integrály, rovnice, a další k běžnému životu nepotřebné věci, by se měli učit až tehdy, když se samy rozhodnou stát se třeba matematiky, chemiky, fyziky či jazykovědci. Tedy během střední a vysoké školy. Veřte, že jim to pak půjde samo.
Zreformovat současné školství je jednoduché. Ale zároveň nepředstavitelně složité. Jen si uvědomte, jak se vám z té představy, že děti si budou dělat co chtějí, ježí chlupy po celém těle. Jak ego ve vaší hlavě burácí, že na děti musí být člověk přísný. Co z nich bude, když jim nedáme pravidla, když je nebudeme nutit? Budou se jen flákat! Nejsme schopni opustit staré představy jen kvůli svému vlastnímu strachu z nového. Strachu, který každý rád znovu a znovu vytáhne jako poslední argument, aby nemuselo dojít k žádné zásadní změně.

Jen pro ty strachy budeme raději do nekonečna kupit nepotřebné na jednu hromadu? Lakovat a vonět stále tu stejnou zdechlinu a doufat, že se nám ji jednoho dne s velkou pompou podaří oživit? Jak myslíte, že tahle naše snaha dopadne?
Mirek Vojáček
www.mirekvojacek.cz

Autor: Mirek Vojáček | pátek 30.1.2015 21:00 | karma článku: 14,22 | přečteno: 710x
  • Další články autora

Mirek Vojáček

Zapomenutí hrdinové lockdownu

Na počest nasazení zdravotníků září Petřínská rozhledna. Je dobře vzdát jim hold za nezměrné úsilí. Je však zajímavé, jak společnost zapomíná poděkovat těm, kteří nesou náklady koronakrize. Poděkovat živnostníkům a podnikatelům.

2.12.2020 v 8:47 | Karma: 18,95 | Přečteno: 378x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Koronavirový fanatismus a Králíček Jojo (Reflexe nebezpečnosti KoronaVíry)

Králíček Jojo je malý roztomilý sladký desetiletý nácek. Je nasáklý nacistickou ideologií jak houba i přes to, že jeho milující maminka je „normální“. Věří v absolutní vítězství třetí říše.

27.11.2020 v 8:52 | Karma: 23,88 | Přečteno: 678x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Koronavirové hyeny řádí

Koronavirus zaútočil. Jsme omezeni v pohybu. Lidé se snaží vydat ze sebe to nejlepší a pomáhají, jak se dá. Třeba jen láskou a dobrým slovem. Ale exekutor číhá na příležitost i teď. V tomto státě je totiž možné opravdu všechno.

3.4.2020 v 10:25 | Karma: 26,42 | Přečteno: 1226x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Jak JXD našel svého šmejda

Měl jsem sen. Na mou přednášku přišel JXD. S jistotou kobry si vyhlédl svou kořist. Bylo to tak snadné, nemohla se bránit. Já jsem byl tou obětí.

20.2.2019 v 11:01 | Karma: 31,47 | Přečteno: 2907x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Máme monopol na vysvobození?

Jeho dech, tak těžký a namáhavý, se pozvolna začal zklidňovat. Seděl jsem vedle něho. V meditační vizi jsem ho provázel Phowou – přenosem vědomí. Vše, celý svět se náhle projasnil, jako by byl prozářen vnitřním světlem.

24.1.2019 v 11:11 | Karma: 21,67 | Přečteno: 594x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Sbohem Anno!

Byla na konci sil. Těžce dýchala. Uvědomovala si, že odchod je nevyhnutelný. Přes veškerou lékařskou péči, kterou jí poskytli ti nejlepší odborníci, přes léky, které do ní za mnoho a mnoho měsíců vpravili.

27.11.2017 v 20:21 | Karma: 24,01 | Přečteno: 1736x | Diskuse| Poezie a próza

Mirek Vojáček

Kdo nemedituje s námi, medituje proti nám!

Myslel jsem si, že svazáctví zmizelo jednou provždy koncem roku 89. Že jsem tehdy v listopadu naposledy viděl nadšené zapálené mladé lidi, schopné pro pokřivené ideály škodit druhým. Jsou tu však stále. A jsou to třeba buddhisté.

15.11.2017 v 20:53 | Karma: 22,33 | Přečteno: 1170x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Potřebujeme Baťu ne Babiše. Soucit ne represi

S fenoménem řízení státu jako firmy jsme se z občanů, během několika málo let, stali obyčejnými podřízenými. Máme jen jedinou výhodu. Nemůžeme (zatím) dostat výpověď. Ale dá se takhle dlouhodobě existovat?

22.3.2017 v 9:30 | Karma: 30,60 | Přečteno: 776x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Jsme ocas západního světa

Před časem jsem viděl dokument o současné ekonomice v Číně. Nadšený čínský dělník říkal, že je nadmíru spokojený. Jeho plat je teď už stejně vysoký jako plat dělníků v Evropě. Bere 5 000 Kč měsíčně. A jak jsme na tom my?

15.3.2017 v 10:00 | Karma: 43,57 | Přečteno: 5082x | Diskuse| Ekonomika

Mirek Vojáček

Až bude exekutor v exekuci

Nedávno na DVTV vyprávěl Jaroslav Dušek absurdní příběh o advokátce, jejíž jméno u soudu zapisovatelka omylem zaměnila za jméno žalovaného. Omyl měl fatální důsledek. Na advokátku byla uvalena exekuce.

12.3.2017 v 19:41 | Karma: 41,79 | Přečteno: 3743x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Ať zaplatí, kdo udělal chybu – A co Babiš?

Ministr financí řídí nekompromisně své podřízené. Vede úředníky k zodpovědnosti za chyby. Za chyby se přece platí. Mělo by nás to těšit, protože to znamená, že ministr zaplatí miliardy za chybu. Tou je zavedení předraženého EET.

2.3.2017 v 12:52 | Karma: 34,44 | Přečteno: 1147x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Zabíjí nás exekuce – otevřený dopis ministrům a předsedům vlády a parlamentu

Někdy nestačí jen tak sedět, ale je potřeba udělat alespoň něco. Tohle je první krok k tomu dát vědět našim politikům, že exekuce jsou skutečný problém, a že s tím budou muset něco dělat. Protože problém mají voliči.

23.2.2017 v 19:34 | Karma: 37,07 | Přečteno: 2626x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Zemřel jeden z nás aneb Smrtící exekuce

Dostali jste se někdy do neřešitelné životní situace? Nervy na pochodu, reagujete zkratkovitě. Možná je to jen okamžik, a vše se pak uklidní. Ale někdy vás okolnosti – tady exekuce – dovede až ke krajnímu řešení. K sebevraždě!

23.2.2017 v 18:22 | Karma: 41,08 | Přečteno: 3338x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Exekutor vrací úder! Ale za co???

Představte si, že jedete po městě trochu rychleji. Kamery jsou na každém rohu. Přestupek. 300 korun nikoho nezabije. Ale úředníci vám (náhodou?) nedají o pokutě vědět. A po čase vám exekutor zablokuje účet. Že je to absurdní?

20.2.2017 v 13:37 | Karma: 38,25 | Přečteno: 1995x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Až vás dostane exekutor

Jen si to představte, že zdědíte podíl na domě po vaší babičce. No, dnes spíš na ruině. Ale s tím kusem ruiny i nějaké ty dluhy po strýci. Je pátek odpoledne a najednou vám přijde smska, že máte zablokovaný účet. A vaše žena taky!

17.2.2017 v 18:10 | Karma: 45,22 | Přečteno: 6352x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Temná strana voličů

Zdá se, jako by se voliči zbláznili, že volí takové politiky, kteří jsou jen přehlídkou nectností. Podvádějí, lžou, manipulují, kradou, jsou pohrdaví, sobečtí, arogantní, namyšlení... A přesto je budou podporovat zas a znovu. Proč?

10.2.2017 v 17:38 | Karma: 17,13 | Přečteno: 445x | Diskuse| Politika

Mirek Vojáček

Dalajlámův celospolečenský satsang

Přijel k nám a na několik dní se jen tak zastavil. Popovídal, pozdravil se s lidmi, zasmál se a... vyvolal celospolečenský otřes. Jeho Svatost 14. Dalajláma.

15.11.2016 v 0:00 | Karma: 15,78 | Přečteno: 310x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Učit se, učit se, učit se. (V. I. Lenin)

Jen si to představte. Přijdete domů z práce okolo šesté hodiny, jste unavení, ale musíte ještě napsat úkoly do školy. Ne, vy nechodíte do školy. Do školy chodí vaše děti. Ale jejich úkoly jsou tu hlavně pro vás.

17.3.2016 v 12:46 | Karma: 18,13 | Přečteno: 1287x | Diskuse| Společnost

Mirek Vojáček

Pane ministře, jen aby tu nechtěly žít naše děti

Zaparkoval jsem kolo před vesnickou hospůdkou. Byl parný den. Stoly venku pod slunečníky byly obsazené. Přisedl jsem si k osamělému hostu. Odvracel hlavu, asi aby ho nikdo nepoznal. Teprve teď mi došlo, že je to ministr financí.

10.9.2015 v 22:27 | Karma: 24,93 | Přečteno: 2284x | Diskuse| Ostatní

Mirek Vojáček

Má lidstvo přežít? Hlasujte!

V noci se mi zdál zvláštní sen. Přišel Bůh, sedl si na mou postel, pokýval hlavou a řekl: „Mnohokrát jsem vyhladil špatné lidi, aby byl dán prostor dobrým. Už jsem z toho ale unaven. Teď rozhodněte vy sami, kdo z vás má přežít."

4.9.2015 v 16:20 | Karma: 15,18 | Přečteno: 581x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 51
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1974x
Malíř a autor knihy Univerzální zákony života.
Žijeme ve světě, který stále balancuje na ostří nesvobody. Svoboda a neohroženost začíná až tehdy, když se zbavíme všech drobných i velkých strachů. Pak nás nemůžou zotročit ani vnější okolnosti. Mým přáním je, abychom byli všichni skutečně svobodní. www.mirekvojacek.cz